Kutatócsoportunk elnyerte az Egyetemi Kiválósági Alap (EKA) támogatását az „Új módszer a becslések pontosságának növelésére az empirikus társadalomkutatásban: elérhetőség-alapú utólagos rétegzés” című projektre.
A kutatás során kérdőíves adatokból egy új módszer segítségével választási előrejelzést készítünk, melyben speciális, proxy kérdéseket alkalmazunk, majd ezek alapján utólagos rétegzést végzünk. A speciális kérdések alapján a felkeresett mintát a következő csoportokra osztjuk.
Fő kérdésünk az, hogy mennyiben kapunk így eltérő eredményeket a választásokban való részvétellel kapcsolatos attitűdök becslésekor, amikor nem kizárólag a demográfiai jellemzők alapján, hanem az elérhetőségi csoportok mentén is korrigáljuk a kapott válaszokat.
Az európai parlamenti választásokat megelőzően két adatgyűjtést végeztünk. Ennek elvégzésére kilenc kutatócéggel is felvettük a kapcsolatot, végül az Ipsos piac- és közvéleménykutató vállalattal együttműködve zajlottak a lekérdezések. Az első adatfelvételre május 14-18. között került sor, míg a második lekérdezést a választásokhoz közelebbi időpontra időzítettük, május 29. és június 4. közé. Ezen két adatfelvételi hullám időbeli megoszlását az alábbi ábrán szemléltetjük.
A projekt jelenlegi fázisában a két lekérdezés által létrejött adatokkal dolgozunk: többek között más közvéleménykutatások előrejelzéseivel vetjük össze az általunk mért eredményeket, a két adatfelvétel közti időbeli eltéréseket vizsgáljuk, valamint a becslések javítását célzó súlyozást, korrekciót végzünk az adatokon. Ezen felül különböző elérhetőségi csoportokba rendezzük a válaszadókat az alapján, hogy mennyire könnyen sikerült az operátoroknak felvenni velük a kapcsolatot. Ezt több eltérő módszer mentén megtesszük, jelenleg ennek a kidolgozása zajlik. Az így létrejött, eléréssel kapcsolatos változókból klaszterelemzéssel is megvizsgáljuk az egyes csoportok közti különbségeket. Az elérhetőségi csoportosítás egy lehetséges változatát szemléltetjük az alábbi ábrán.
A projekt jelenlegi szakaszához kötődő tapasztalatokról, eredményekről a kutatócsoport Facebook oldalán is hírt adtunk, mely itt olvasható.
A projekt 2025 februárig tart, mely az európai parlamenti, valamint az önkormányzati választások évében különösen aktuális kutatási témának tekinthető. A módszer több nemzetközi és hazai kutatásra épül és a társadalomtudományok számára is használható eljárást eredményezhet.